Fixtures

KEY TO FIXTURE LIST 2016-2017

RED                      TRACK AND FIELD

GREEN                Road and Cross Country Races

SUNDAY 2ND OCTOBER

SOUTH YORKSHIRE 10K CHAMPIONSHIP

CUSWORTH

SENIOR

SATURDAY 8TH OCTOBER

NATIONAL ROAD RELAYS

SUTTON PARK, BIRMINGHAM

XXXX

SUNDAY 9TH OCTOBER

NATIONAL ROAD RELAYS – YOUNG ATHLETES

SUTTON PARK, BIRMINGHAM

XXXX

SUNDAY 16TH OCTOBER

SOUTH YORKSHIRE CROSS COUNTRY LEAGUE

NORFOLK PARK, SHEFFIELD

ALL AGE GROUPS

SATURDAY 22ND OCTOBER

NORTHERN CROSS COUNTRY RELAYS

GRAVES PARK

UNDER 13 – SENIOR

SUNDAY 30TH 0CTOBER

SOUTH YORKSHIRE CROSS COUNTRY LEAGUE

KIVETON

ALL AGE GROUPS

SATURDAY 5TH NOVEMBER

NATIONAL CROSS COUNTRY RELAYS

MANSFIELD

ALL AGE GROUPS

SATURDAY 12TH NOVEMBER

NORTHERN ATHLETICS INDOOR OPEN (1)

EIS, SHEFFIELD

UNDER 13 – SENIOR

SUNDAY 13TH NOVEMBER

SOUTH YORKSHIRE INDOOR LEAGUE (1)

EIS, SHEFFIELD

UNDER 11 – UNDER 15

SUNDAY 20TH NOVEMBER

SOUTH YORKSHIRE CROSS COUNTRY LEAGUE

CANNON HALL

ALL AGE GROUPS

SUNDAY 20TH NOVEMBER

NOTTINGHAMSHIRE INDOOR GRADED MEETING

EIS, SHEFFIELD

ALL AGE GROUPS – NON NOTTS ATHLETES MAY ENTER THIS

SATURDAY 3RD DECEMBER

NORTHERN ATHLETICS INDOOR OPEN (2)

EIS, SHEFFIELD

UNDER 13 – SENIOR

SUNDAY 4TH DECEMBER

SOUTH YORKSHIRE INDOOR LEAGUE (2)

EIS, SHEFFIELD

UNDER 11 – UNDER 15

SUNDAY 11TH DECEMBER

SOUTH YORKSHIRE CROSS COUNTRY LEAGUE

SPINKHILL

ALL AGE GROUPS

SATURDAY 17TH DECEMBER

SHEFFIELD OPEN CROSS COUNTRY

GRAVES PARK

ALL AGE GROUPS

SATURDAY 7TH JANUARY/SUNDAY 8TH JANUARY 2017

ENGLAND ATHLETICS INDOOR COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS

EIS, SHEFFIELD

UNDER 20 – SENIOR

SATURDAY 14TH JANUARY/SUNDAY 15TH JANUARY

NORTHERN ATHLETICS INDOOR CHAMPIONSHIPS

EIS, SHEFFIELD

UNDER 17 – SENIOR

SATURDAY 21ST JANUARY

FINISHING LINE INDOOR OPEN

EIS SHEFFIELD

UNDER 13 – SENIOR

SUNDAY 22ND JANUARY

SOUTH YORKSHIRE INDOOR LEAGUE (3)

EIS, SHEFFIELD

UNDER 11 – UNDER 15

SATURDAY 28TH JANUARY

NORTHERN CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

KNOWSLEY

ALL AGE GROUPS

SUNDAY 29TH JANUARY

SHEFFIELD FESTIVAL OF ATHLETICS (INDOOR MEETING)

EIS, SHEFFIELD

ALL AGE GROUPS

Saturday 4th February

BUCS Cross Country Championships

Graves Park, Sheffield

University Students Only

SUNDAY 5TH FEBRUARY

NORTHERN INDOOR CHAMPIONSHIPS

EIS, SHEFFIELD

UNDER 13 – UNDER 15

TUESDAY 7TH FEBRUARY

RUN,JUMP,THROW EVENING

EIS SHEFFIELD

ALL AGE GROUPS

FRIDAY 17TH FEBRUARY – SUNDAY 19TH FEBRUARY

BUCS NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIPS

EIS, SHEFFIELD

STUDENTS FROM UNIVERSITIES ONLY

SATURDAY 25TH FEBRUARY

NATIONAL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

NOTTINGHAM

UNDER 13 – SENIOR

SATURDAY 18TH MARCH

ENGLISH SCHOOLS CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

NORWICH

SCHOOL YEARS FROM Y8-Y13

SUNDAY 19TH MARCH

SOUTH YORKSHIRE INDOOR LEAGUE (4)

EIS, SHEFFIELD

UNDER 11 – UNDER 15

SUNDAY 26TH MARCH

NORTHERN 12/6 STAGE RELAYS

WIGAN

WEDNESDAY 29TH MARCH

SOUTH YORKSHIRE ROAD LEAGUE

TBA

SATURDAY 1ST APRIL

DONCASTER A.C. OPEN

KEEPMOAT STADIUM

ALL AGES

SATURDAY 8TH APRIL

ERRA 12/6 STAGE RELAYS

SUTTON PARK

SUNDAY 9TH APRIL

SHEFFIELD HALF MARATHON AND SOUTH YORKS CHAMPIONSHIPS

SATURDAY 22ND APRIL

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (LOWER)

TBA

UNDER 13-UNDER 15

SUNDAY 23RD APRIL

LONDON MARATHON

SUNDAY 23RD APRIL

SOUTH YORKSHIRE T&F LEAGUE

HERRINGTHORPE, ROTHERHAM

UNDER 11- UNDER 17

WEDNESDAY 26TH APRIL

SOUTH YORKSHIRE ROAD LEAGUE

TBA

SATURDAY 29TH APRIL – MONDAY 1ST MAY

BUCS NATIONALS

BEDFORD

UNIVERSITY STUDENTS ONLY

SUNDAY 30TH APRIL

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (UPPER)

WOODBOURN ROAD

UNDER 17 – UNDER 20

SATURDAY 6TH MAY

NORTHERN TRACK AND FIELD LEAGUE

CUDWORTH

UNDER 17/UNDER 20/SENIOR

WEDNESDAY 10TH MAY

SOUTH YORKSHIRE ROAD LEAGUE TBA

SATURDAY 13TH MAY – SUNDAY 14TH MAY

YORKSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

CUDWORTH

UNDER 13 – SENIOR

SATURDAY 20TH MAY

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (LOWER)

WOODBOURN ROAD

UNDER 13-UNDER 15

SATURDAY 27TH MAY

SOUTH YORKSHIRE T&F LEAGUE

KEEPMOAT, DONCASTER

UNDER 11- UNDER 17

SATURDAY 27TH MAY – SUNDAY 28TH MAY

ENGLAND SENIOR COMBINED EVENTS

BEDFORD

UNDER 20 – SENIOR

SUNDAY 28TH MAY

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (UPPER)

SOUTH LEEDS

UNDER 17 – UNDER 20

TUESDAY 30TH MAY

HALLAM CHASE

SHEFFIELD

SUNDAY 4TH JUNE

NORTHERN TRACK AND FIELD LEAGUE

DERBY

UNDER 17 – SENIOR

SATURDAY 10TH – SUNDAY 11TH JUNE

NORTHERN TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

MANCHESTER, SPORT CITY

UNDER 20 – SENIOR

SATURDAY 10TH JUNE

SOUTH YORKSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS

KEEPMOAT STADIUM, DONCASTER

Y7 TO Y13 SCHOOL YEARS

SATURDAY 17TH JUNE

SOUTH YORKSHIRE T&F LEAGUE

MOUNT ST MARY’S SCHOOL, SPINKHILL

UNDER 11- UNDER 17

SATURDAY 17TH JUNE – SUNDAY 18TH JUNE

ENGLAND UNDER 20/UNDER 23 CHAMPIONSHIPS

BEDFORD

SUNDAY 18TH JUNE

YOUTH DEVELOPEMENT LEAGUE (LOWER)

KINGSTON UPON HULL

SATURDAY 24TH JUNE – SUNDAY 25TH JUNE

ENGLISH SCHOOLS COMBINED EVENTS (NORTH EAST QUALIFICATION)

MIDDLESBOROUGH

Y8 TO Y13 SCHOOL YEARS

SUNDAY 25TH JUNE

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (UPPER)

YORK

UNDER 17 – UNDER 20

SATURDAY 1ST JULY

SOUTH YORKSHIRE T&F LEAGUE

CUDWORTH

UNDER 11- UNDER 17

FRIDAY 7TH JULY – SATURDAY 8TH JULY

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS

BIRMINGHAM

Y8 TO Y13 SCHOOL YEARS

SUNDAY 9TH JULY

NORTHERN TRACK AND FIELD LEAGUE

CLECKHEATON

UNDER 17-SENIOR

SATURDAY 15TH JULY

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (LOWER)

TBA

UNDER 13 – UNDER 15

SUNDAY 23RD JULY

YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE (UPPER)

MIDDLESBROUGH

UNDER 17 – UNDER 20

SATURDAY 5TH AUGUST

NORTHERN TRACK AND FIELD LEAGUE

KEEPMOAT STADIUM, DONCASTER

UNDER 17 – SENIOR

SATURDAY 19TH AUGUST – SUNDAY 20TH AUGUST

NORTHERN TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

LEIGH

UNDER 13 – UNDER 17

SATURDAY 26TH AUGUST – SUNDAY 27TH AUGUST

ENGLAND UNDER 15/UNDER 17 CHAMPIONSHIPS

BEDFORD

SATURDAY 16TH SEPTEMBER – SUNDAY 17TH SEPTEMBER

ENGLISH SCHOOLS COMBINED EVENTS FINALS

BOSTON

 

For Sheffield Schools events follow the link below.

http://www.sfss.co.uk/